fbpx

Skuteczne SEO – jak sprawdzić, czy takie jest?

skuteczne SEO

Poświęcając czas na wiele działań marketingowych, oczekujemy często natychmiastowych skutków. Podobnie w przypadku podejmowania swoich pierwszych prób pracy przy SEO (Search Engine Optimalization), chcemy wiedzieć, czy to co robimy jest dobrze jak. Skuteczne SEO – jak sprawdzić, czy takie jest?Jednym z lepszych wskaźników sukcesu może być tzw. ruch organiczny. Nie oznacza to jednak, że śledzenie tego wskaźnika jest bardzo proste. Najlepszą opcją do jego obserwacji za pomocą Google Analytics jest wybranie opcji „Organic Traffic” w odpowiedniej zakładce.

 

Mogłoby się wydawać, że stale rosnący wykres ruchu organicznego twojej strony internetowej jest jednoznaczny – od wielu agencji marketingowych usłyszysz, że to niezaprzeczalny dowód na sukces. Ale czy zawsze?

Jeśli Twoje wejścia na stronę opierają się na słowach kluczowych popularnych, ale niedopasowanych do charakteru usługi, może się okazać, że zainteresowanie Twoją stroną jest tylko pozorne i nie daje oczekiwanych rezultatów. W końcu… jeśli strona Twojego gabinetu lekarskiego byłaby odwiedzana przez osoby szukające tak naprawdę nagrań niemieckiego trio muzycznego „Cascada”, nie spodziewałbyś się znaczącego wzrostu liczby pacjentów, prawda? 😉

 

Wejścia pochodzące ze spamu.

Często można rozpoznać takie wejścia po „dziwnych” słowach kluczowych powiązanych np. z pornografią, narkotykami lub hazardem.

Warto jest więc sprawdzać na ile wartościowe są źródła, które nadają ruch Twojej stronie. Jak się okazuje, statystyki te mogą być w znacznym stopniu zaburzone przez użytkowników nie generujących żadnych działań przynoszących bezpośrednie korzyści.

Rozważając pochodzenie ruchu organicznego na Twojej stronie internetowej należy także wziąć pod uwagę inne kanały marketingowe, które mogą go generować.  Odwiedzający mogą znaleźć Twoją ofertę na portalach społecznościowych i dzięki odnośnikom zamieszczonym w profilu dostać się na właściwą stronę. Ważne jest więc aby zadbać o całościowy wizerunek Twojej strony i dostęp do niej w internecie. W takich przypadkach mówimy o tzw. wspomaganej konwersji. Konwersja to wszelkie działania, jakie wykonuje na Twojej stronie odbiorca np. wypełnienie formularza czy dokonanie transakcji. Konwersja wspomagana zaś, to działania, które są indukowane wejściem na stronę pośrednio dzięki np. mediom społecznościowym.

 

Ruch organiczny jest dobrą miarą sukcesu

 Jeżeli jesteśmy w stanie odtworzyć drogę, na której te wyświetlenia uzyskano. Bez weryfikacji danych nigdy nie będziemy w stanie odzwierciedlić sukcesów lub niepowodzeń poszczególnych kampanii reklamowych.

Najlepszym sposobem na obserwację takich danych jest porzucenie codziennej obserwacji na rzecz dłuższych okresów np. miesięcznych lub tygodniowych. Taka analiza długoterminowa daje znacznie lepszy obraz – możemy dzięki niej wyeliminować ruch sezonowy.

 

Podsumowując, aby być pewnym, że Twoja kampania idzie w dobrym kierunku, pamiętaj o:

– Analizuj ruch długoterminowo

– Monitoruj słowa kluczowe

– Zwróć szczególną uwagę na korelację źródeł pochodzenia odbiorców z konwersją.

Potrzebujesz pomocy?​

Pomagamy gabinetom i klinikom zdobywać więcej pacjentów, lepiej prezentować się w internecie oraz prowadzić skuteczniejsze działania marketingowe.

Może też Cię zainteresować...​

Poniżej znajdziesz porady oraz case studies z działań prowadzonych dla naszych klientów.

marketing dla lekarzy
Marketing medyczny

Marketing dla lekarzy – jak rozpocząć kampanię?

Marketing dla lekarzy? Jak najbardziej! Miarą sukcesu prowadzonej praktyki lekarskiej jest stopień wypełnienia poczekalni. Nie …

Przejdź do wpisu →
pozycjonowanie lokalne
Portfolio

Case study – Nr 1 na mapie w lokalnych wynikach wyszukiwania – pozycjonowanie lokalne dla sieci sklepów medycznych Senioralny.pl

klient Senioralny.pl to sieć nternetowych oraz stacjonarnych sklepów medycznych. Dla klienta bardzo ważne było zostać …

Przejdź do wpisu →
Wizerunek placówki medycznej

Identyfikacja wizualna dla gabinetu i kliniki – wszystko co musisz wiedzieć

Dwa podejścia w branży medycznej do identyfikacji wizualnej Branża medyczna różnie podchodzi do identyfikacji wizualnej. …

Przejdź do wpisu →

Newsletter

Dołącz do jedynego na rynku newslettera poświęconego marketingowi w medycynie i farmacji.

Imię(wymagane)
Imię
Email
Zgoda(wymagane)