fbpx

Ile powinieneś wydawać na marketing medyczny gabinetu?

marketing medyczny

W dzisiejszych czasach medyczny marketing internetowy jest niezbędny, jeśli chcesz przyciągnąć nowych pacjentów i rozwijać swój gabinet. Wartość planu marketingu internetowego dla gabinetu medycznego można mierzyć w złotówkach, ale jeśli dopiero zaczynasz, to skąd wiesz, ile wydać?

Ile powinieneś wydawać na marketing medyczny dla swojego gabinetu?

Jeśli przeszukasz fora dla ekspertów znajdziesz wiele zaleceń; gdziekolwiek między 2% a 15% przychodu z gabinetu jest zalecane jako „właściwa” ilość.
Prawdą jest jednak, że nie istnieje żadna uniwersalna strategia obliczania budżetu marketingowego dla Twojego gabinetu. Twój plan marketingowy powinien opierać się na wielu czynnikach:

1. Twojej dziedzinie wiedzy medycznej
2. Regionie geograficznym
3. Idealnym pacjencie

Musisz także wziąć pod uwagę ostateczne cele swojego gabinetu i związane z nim terminy. Jeśli chcesz podwoić rozmiar swojego gabinetu w ciągu 6 miesięcy, będziesz potrzebował ogromnego budżetu marketingowego, aby postawić się na tej trajektorii.
Zaczynasz wyznaczać budżet na marketing medyczny internetowy, który działa dla Twojego gabinetu, musisz wziąć pod uwagę szereg czynników. Poniżej wymieniamy kilka z nich:

Koszt nabycia pacjenta (PAC- Patient Aqusition Cost)

PAC Twojego gabinetu to kwota wydana na marketing podzielona przez liczbę nowych pacjentów, których nabędziesz w danym miesiącu. Na przykład, jeśli wydasz 4000 zł na marketing w mediach społecznościowych i zarządzanie nim oraz przybędzie Ci 50 nowych pacjentów to Twój PAC wyniesie około 50 zł.
Jeśli znajdujesz się w dużym mieście będziesz potrzebował większego budżetu i PAC będzie wyższy, ponieważ musisz dotrzeć do dużo większej grupy ludzi konkurować z większą liczbą gabinetów.

Zwrot z inwestycji (ROI – Return On Investment)

Twój ROI jest jednoznaczny i dość prosty do obliczenia.
Na przykład, jeśli wydasz 1000 zł na konkretną reklamę internetową, która z kolei przynosi 2 pacjentów, a Twój historyczny średni zysk na pacjenta wynosi 400 zł, zwrot z inwestycji marketingowej wynosi -200 zł. Taki zwrot wskazywałby na potrzebę zmiany lub zniesienia tego konkretnego schematu marketingowego.
Jeśli, z drugiej strony, te same 1000 zł przynosi 10 nowych pacjentów, wtedy twój zwrot to 5000 zł, czyli dodatni zwrot z inwestycji. Takie zwroty ułatwiają podjęcie decyzji o maksymalnym zwiększeniu budżetu w tej dziedzinie do zrównoważonego poziomu dla Twojego gabinetu.
Innymi słowy alokuj środki do kanałów marketingowych, które zapewniają najwyższe ROI.

Po zaadresowaniu tych dwóch najważniejszych elementów budżetu rozważ następujące dodatkowe scenariusze:
Jeśli Twój gabinet opiera się głównie lub całkowicie na refundacji z NFZ, zobaczysz bardzo ograniczoną marżę zysku. Aby zdywersyfikować swoje źródła przychodów, rozważ oferowanie nowych produktów lub usług i zwiększ swój budżet marketingowy.

Podsumowanie

Medyczny marketing internetowy jest niezbędny, jeśli chcesz dotrzeć do nowych pacjentów.
Najważniejsze jest zapamiętać, że żadna strategia nie zadziała dla każdego gabinetu.
Zacznij od pracy krok po kroku i współpracuj z agencją marketingu medycznego, aby skupić się na tym, co najlepiej sprawdza się w Twoim gabinecie medycznym. Zwiększ swój budżet w obszarach, które okażą się opłacalne, i wyeliminuj lub ponownie skonfiguruj te, które nie są opłacalne.
Jedną z głównych zalet marketingu internetowego, poza tym, że jest jedną z najbardziej skutecznych form marketingu, jest to, że pozwala dokładnie śledzić zwrot z inwestycji, często w czasie rzeczywistym. Będziesz mógł szybko ocenić wyniki i odpowiednio dostosować swój budżet.

Potrzebujesz pomocy?​

Pomagamy gabinetom i klinikom zdobywać więcej pacjentów, lepiej prezentować się w internecie oraz prowadzić skuteczniejsze działania marketingowe.

Może też Cię zainteresować...​

Poniżej znajdziesz porady oraz case studies z działań prowadzonych dla naszych klientów.

przyczyny opuszczania stron internetowych
Pozyskiwanie pacjentów

Przyczyny opuszczania stron internetowych przez użytkowników

Przyczyny opuszczania stron internetowych przez użytkowników mogą być całkowicie niezależne od Ciebie. Brak czasu, przerwanie …

Przejdź do wpisu →
Portfolio

Logo dla gabinetu – jak je zaprojektować?

Jak zaprojektować logo dla gabinetu, które przyciągnie pacjentów? Zobacz te informacje, które musisz wiedzieć przed projektowaniem…

Przejdź do wpisu →
negatywne opinie pacjentów w internecie
Wizerunek placówki medycznej

Negatywne opinie pacjentów w internecie – jak sobie z nimi radzić?

Opinie pacjentów są jednym z lepszych kanałów promocyjnych dla każdego gabinetu. Niestety ich skuteczność zależy …

Przejdź do wpisu →

Newsletter

Dołącz do jedynego na rynku newslettera poświęconego marketingowi w medycynie i farmacji.

Imię(wymagane)
Imię
Email
Zgoda(wymagane)