Otwarcie (lub przejęcie) gabinetu stomatologicznego wiąże się z bardzo dużym nakładem finansowym, który musimy ponieść jeszcze przed rozpoczęciem działalności. Całe szczęście na przyszłych właścicieli gabinetów stomatologicznych czeka wiele atrakcyjnych opcji finansowania. W poniższym artykule opiszemy finansowanie gabinetu medycznego. Oto najważniejsze opcje:
- Dotacje
- Pożyczki preferencyjne
- Kredyty bankowe
- Leasingi
W zależności od naszej sytuacji wyjściowej na jedne z nich się kwalifikujemy, a na inne nie.
W przypadku dotacji i pożyczek konieczne będzie wypełnienie kompletu dokumentów aplikacyjnych, co może na początku wydawać się onieśmielające. Zachęcamy do kontaktu z organizacjami organizującymi te sposoby finansowania. Osoby zatrudnione tam chętnie pomogą uzupełnić prawidłowo wniosek.
Dotacje na otwarcie gabinetu stomatologicznego
Zaczynamy od najbardziej atrakcyjnej formy finansowania – bezzwrotnych dotacji. Są one przeznaczone na rozpoczęcie działalności gospodarczej. W związku z tym nie może z nich skorzystać osoba, która posiada już działalność gospodarczą. Wyróżniamy dwa rodzaje dotacji:
- Dotacje z Urzędu Pracy
- Dotacje z Funduszy Europejskich
Dotacje z Urzędu Pracy
Dotacje z Urzędu Pracy przeznaczone są dla osób zarejestrowanych jako bezrobotne w danym Urzędzie Pracy w momencie naboru. Nabory zwykle są prowadzone dwa razy do roku, lub w trybie ciągłym. Można w ten sposób uzyskać kwotę będącą 6-krotnością aktualnego przeciętnego wynagrodzenia brutto. Nawet jeśli nie planujesz swojego gabinetu warto rozważyć skorzystanie z dotacji przed otwarciem swojej działalności i za pozyskane środki kupić np. lupy. Dzięki temu po przejściu procesu rekrutacji sprzęt mamy w zasadzie za darmo.
Więcej informacji pod tym linkiem.
Dotacje unijne na rozpoczęcie działalności
Podstawowa różnica pomiędzy dotacjami unijnymi, a tymi oferowanymi przez Urzędy Pracy jest kwota, którą można uzyskać. Może ona wynosić nawet 80 tysięcy złotych. W zależności od wybranego programu dofinansowania, może on być dostępny tylko w danym regionie i dla określonej grupy społecznej (np kobiet poniżej 30 roku życia zameldowanych na Podhalu). Nie oznacza to, że inne osoby nie mogą się o nie starać – po prostu mają mniejsze szanse na zdobycie odpowiedniej ilości punktów. W przypadku dotacji unijnych nabory są mniej regularne – najczęściej jeden w roku.
Zawsze aktualną listę dotacji unijnych (nie tylko na rozpoczęcie, ale też na rozwój działalności) można znaleźć pod tym linkiem. W każdym większym mieście znajduje się też punkt informacyjny Funduszy Europejskich, gdzie można otrzymać indywidualną poradę na temat obecnych i planowanych naborów niezależnie od stopnia rozwoju naszego gabinetu. Lista punktów dostępna jest pod tym linkiem.
Pożyczki preferencyjne na rozpoczęcie działalności gospodarczej
Drugą najbardziej atrakcyjną formą finansowania rozpoczęcia działalności jest pożyczka preferencyjna. Największym plusem pożyczek preferencyjnych jest ich bardzo niskie oprocentowanie (nawet 0,49% w skali roku), nieosiągalne dla żadnej innej formy pożyczki/kredytu. Większość programów pożyczkowych daje ponadto możliwość otrzymania karencji w spłacie kapitału. Karencja jest to okres, w którym spłacamy jedynie odsetki, a kapitał pożyczki zaczynamy spłacać po jego zakończeniu. W zależności od programu, karencja może wynosić nawet 12 miesięcy!
Wyróżniamy dwa rodzaje pożyczek preferencyjnych:
- Ogólnopolskie – Wsparcie w starcie
- Lokalne programy pożyczek preferencyjnych finansowanych z Funduszy Europejskich
Wsparcie w starcie
Wsparcie w starcie jest flagowym programem pożyczkowym Banku Gospodarstwa Krajowego. Program ten skierowany jest do świeżych absolwentów, studentów ostatnich lat oraz osób zarejestrowanych jako bezrobotne. To, co wyróżnia wsparcie w starcie to stosunkowo duża kwota możliwa do pozyskania – niemal 100 000 zł, oraz długi okres spłaty i karencji (rok karencji oraz okres spłaty 7 lat). Oprocentowanie jest na poziomie 0,44%.
Więcej informacji na temat Wsparcia w starcie można uzyskać na oficjalnej stronie programu.
Pożyczka, choć przyznawana jest przez BGK, obsługiwana jest przez lokalne jednostki. Jednostkę odpowiedzialną za dany region można znaleźć pod tym linkiem.
Pożyczki preferencyjne z Funduszy Europejskich
Alternatywą dla Wsparcia w starcie są pożyczki preferencyjne dla poszczególnych regionów. Różnią się one między sobą kwotami, oprocentowaniem oraz okresami spłaty, jednak często nie wymagają bycia bezrobotnym lub tuż po studiach.
Niektóre z nich są dostępne pod tym linkiem.
Nie jest to jednak kompletny zbiór – warto poszukać w internecie pożyczek regionalnych, jak dla Małopolski – Nowy Małopolski Przedsiębiorca.
Kredyty bankowe
Stomatolodzy, jako jeden z wolnych zawodów są w grupie preferencyjnej większości banków. Bycie częścią tej grupy sprawia, że dostępne są możliwości kredytowania niedostępne dla innych obecnych i przyszłych przedsiębiorców. W zależności od banku do tych korzyści zaliczyć można:
- brak potrzeby przedstawiania kompletu dokumentów finansowych firmy – wystarczy oświadczenie o deklarowanych przychodach
- dostępna kwota kredytu jest wyliczana na podstawie stażu w zawodzie
- uproszczone otwieranie rachunków bankowych
- szybka decyzja kredytowa
Kredyt bankowy wykorzystać można na zakup lokalu, wyposażenia, czy do celów konsumpcyjnych na początku pracy gabinetu, kiedy przychody nie są wystarczające, a wiele niezbędnych wydatków wyskakuje nagle, po wykorzystaniu założonego budżetu.
Przed skorzystaniem z oferty konkretnego banku warto sprawdzić oferty kilku z nich. Mogą się różnić w zależności od naszego stażu w zawodzie i to, że kwota dostępna w jednym banku jest w danej wysokości, nie znaczy, że gdzie indziej nie będzie wyższa oraz na lepszych warunkach.
Leasingi
Leasing co do zasady wykorzystywany jest do zakupu sprzętu, jak unity, mikroskopy i inne wyposażenie gabinetu. Jest to tak duża działka, że są leasingodawcy specjalizujący się w rynku medycznym. Dzięki skorzystaniu z takiej metody finansowania, możemy bardzo korzystnie zakupić potrzebny nam sprzęt. Każdy leasingodawca indywidualnie ocenia ryzyko związane z danym przedmiotem i może wymagać nawet 50% wartości w postaci wkładu własnego (jest tak często w przypadku mikroskopów stomatologicznych).
Bardzo częstym połączeniem jest kredyt bankowy, który jest wykorzystany na remont lokalu, jego adaptację oraz pierwsze miesiące działalności oraz leasing na wyposażenie gabinetu. Dzięki temu, jesteśmy w stanie rozłożyć start gabinetu na dogodne raty, bez konieczności wydawania kilkuset tysięcy w gotówce na raz.
W Dental Business doradzamy na temat najdogodniejszej metody finansowania dla Twojego gabinetu, niezależnie od stopnia jego rozwoju – od otwarcia, aż do rozbudowy. Zapraszamy do kontaktu, jeśli masz jakiekolwiek pytania związane z aspektami finansowymi prowadzenia gabinetu stomatologicznego.
Otwiersz nowy gabinet i nie wiesz jaki budżet przeznaczyć na jego promocję?
Wypełnij poniższy formularz i otrzymaj dokument, który zawiera budżety reklamowe konkurencyjnych gabinetów stomatologicznych.