fbpx

Budżet gabinetu stomatologicznego – podstawowe informacje

budżet gabinetu stomatologicznego

Budżet gabinetu stomatologicznego

Pierwszym krokiem do lepszej organizacji gabinetu stomatologicznego jest stworzenie budżetu i trzymanie się go. Jako właściciel gabinetu, Twoją rolą jest nie tylko dbanie o piękne i zdrowe uśmiechu pacjentów, lecz też o biznesowe aspekty, dzięki którym zarówno Ty jak i Twój personel będziecie zadowoleni. Stworzenie odpowiedniego budżetu pomoże Ci w obu tych rzeczach.

Podczas tworzenia budżetu ważne jest, by co miesiąc oceniać jego wykonanie. Dzięki temu możesz uniknąć zatorów finansowych oraz wcześnie wykrywać i korygować błędne zaproszenia. Również decyzje zakupowe (rozwój gabinetu, czy zwykłe zaopatrzenie) muszą być robione z głową, a nie w oderwaniu od założonego budżetu.

Co bardzo ważne – otwierając nowy gabinet działasz w oparciu o pewne założenia, które prawie na pewno okażą się błędne. Tylko i wyłącznie częsta jego weryfikacja i zmiana sprawi, że dojdziesz do optymalnej wersji rozliczeń. Kolejne budżety proponujemy tworzyć w osobnych plikach i w ich nazwie wpisywać datę modyfikacji, np.: budżet_gabinet_20.07.2019

Podczas tworzenia budżetu Twojego gabinetu najlepiej brać pod uwagę dane historyczne. Jeśli takich nie posiadasz, to postaraj się zasięgnąć języka wśród znajomych właścicieli lub wśród zaufanych dostawców. Poniżej przedstawiamy trzy kroki do stworzenia budżetu:

 1. Zbierz dane historyczne lub rynkowe
 2. Wypisz wszystkie koszty stałe, które przyjdą Ci do głowy
 3. Wypisz wszystkie koszty zmienne, które przyjdą Ci do głowy
 4. Spójrz krytycznie na powyższe wydatki
 5. Ustal miesięczne cele przychodów
 6. Weryfikuj, sprawdzaj, modyfikuj

Koszty stałe

Koszty stałe to takie wydatki, które są takie same bez względu na to ilu pacjentów przyjmujesz. Zaliczamy do nich między innymi:

 • Czynsz
 • Media i telefony
 • Raty kredytów
 • Raty leasingów
 • Stałe umowy, m.in. na odbiór nieczystości
 • Materiały biurowe

Koszty zmienne

Koszty zmienne są wydatkami, które są różne w zależności od miesiąca, ilości pacjentów i innych czynników. Wśród kosztów zmiennych wyróżnić można:

 • Koszty pracowni protetycznej
 • Wynagrodzenia

Przykładowy budżet

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymaniem przykładowego budżetu – napisz do nas na wspolpraca@solutiomedica.pl

Sprawdź również nasze inne artykuły:

“12 Najczęstszych błędów w marketingu medycznym i jak ich unikać”
“Dlaczego w branży Healthcare warto zatrudnić agencję marketingową?
“Czym jest analiza widoczności w sieci?

Potrzebujesz pomocy?

Pomagamy gabinetom i klinikom zdobywać więcej pacjentów, lepiej prezentować się w internecie oraz prowadzić skuteczniejsze działania marketingowe.

Zastanawiasz się, czy współpraca z agencją jest dla Ciebie?